Lubomír Šabatka

Založil jsem startup po padesátce

Lubomír Šabatka si v roce 2009 v Jihomoravském inovačním centru připadal trochu nepatřičně. Nedávno oslavil 52. narozeniny, měl za sebou téměř 30 let budování vlastní firmy, jenže teď začínal od nuly a na chodbách brněnského inkubátoru míjel mladíky, kteří mohli být jeho syny.

Jedno s nimi ale měl společné – s podporou inkubátoru v zádech se rozhodl rozjet startup. Pravda, tak trochu na stará kolena. „Neříkali jsme tomu startup, ale spíš reinkarnace,“ usmívá se dnes osmapadesátiletý podnikatel.

Vystudovaný stavař nyní se svým společníkem, o pět let mladším Jaroslavem Navrátilem, vlastní firmu IDEA RS, která vyvíjí a prodává unikátní software pro inženýry. Umí, jednoduše řečeno, namodelovat to, co se děje v každé části stavby, a spočítat, jestli použitý materiál vydrží určité zatížení a konstrukce se nezřítí.

 

https://www.forbes.cz/wp-content/uploads/2015/09/idea_13.jpg

Rada od Lubomíra Šabatky

Když máte po padesátce pocit, že ještě můžete něco dokázat, tak to prostě udělejte. Stojí to za to!

Z malého startupu, který se po svém založení v roce 2009 klepal tři roky o přežití, je slušně rozjetá firma, která prodává svůj produkt po celém světě a letos počítá s obratem 30 milionů korun.

„Byl to takový restart. Někde jsem četl, že Japonci to takhle dělají po padesátce i záměrně, aby si ještě mohli něco dokázat,“ říká Šabatka. „Ale bylo to drsné a docela stresující,“ přiznává.

Vlastně ale neměl na výběr. Hned po revoluci rozjel softwarovou firmu, kterou později prodal belgické společnosti Scia (dnes gigant Nemetschek) a ještě deset let v ní působil jako ředitel vývoje. Jenže v roce 2009 se nepohodl s majiteli a spolu s celým svým týmem z firmy odešli.

 

„Bylo mi dvaapadesát, což je takový blbý věk. Peněz jsem měl docela dost, takže bych při rozumném životě vydržel a mohl bych krmit ptáky v parku. Ale to by mě nebavilo. A přece jenom jsem si říkal, že bych mohl ještě něco dokázat,“ vzpomíná na rozhodnutí rozjet startup.

Aby toho nebylo málo, firma, ze které odešel, ho kvůli jeho novému nápadu obratem zažalovala, a i když soud všechny nároky proti Šabatkovi smetl, první měsíce IDEA RS byly krušné.

Sice už po roce prodali Šabatka a spol. první licenci na svůj program, ale trvalo ještě další dva roky, než se definitivně uklidnili, že jejich firma uspěje. „V jistém ohledu mi rozhodnutí založit startup pomohlo. Začal jsem znovu běhat, uvědomil jsem si, co má a co nemá cenu, a to nejcennější bylo, že to ohromně stmelilo celou rodinu, bez které bych to nezvládl. To byl takový vedlejší efekt,“ říká.

 

Dnes už je klidný. Kolem IDEA RS krouží investoři, které její spolumajitel řadí do „velké světové šestky v oboru“, a dokonce za ním přišli lidé z jeho původní firmy a nabídli mu spolupráci. „Tak jsme si je pěkně vychutnali,“ dodává se smíchem trochu netradiční startupista.